Alternatywne metody parzenia kawy - co warto wiedzieć?
Alternatywne metody parzenia kawy - co warto wiedzieć?

Alternatywne metody parzenia kawy cieszą się coraz większą popularnością wśród osób, które poszukują niebanalnych pomysłów na przygotowanie ulubionego napoju. Urządzenia takie, jak chemex, french press, aeropress, czy kultowa włoska kawiarka goszczą już nie tylko w kawiarniach, ale także wielu domach. To właśnie dzięki nim możemy zaparzyć zmieloną kawę w niezwykle ciekawy sposób, wydobywając z niej wszystko to, co najlepsze. Wśród alternatywnych metod parzenia każdy z pewnością znajdzie coś idealnego dla siebie.

Czym jednak kawowa alternatywa różni się od przyrządzenia klasycznego espresso w ekspresie ciśnieniowym? Co warto wiedzieć o alternatywnych metodach parzenia kawy i jak wybrać najlepszą dla siebie? Czy proces parzenia kawy we french pressie lub chemexie jest skomplikowany i wymaga od użytkowników tajemnej wiedzy? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Metody parzenia kawy - podział

Istnieje wiele metod parzenia kawy. Bardzo ogólnie możemy podzielić je na dwie grupy - a mianowicie metody grawitacyjne oraz immersyjne. Pierwsze z nich polegają na tym, że woda w odpowiedniej temperaturze przelewa się przez zmieloną kawę. W tym czasie ze zmielonych ziaren wypłukiwane są oleje oraz związki chemiczne. Uzyskany napar jest klarowny i pozbawiony osadu. Popularne grawitacyjne metody parzenia kawy to na przykład ekspres przelewowy, chemex oraz dripper. Obok nich pojawiają się wspomniane już metody immersyjne. Polegają one na tym, że zmielone ziarna kawy są przez określony czas infuzowane w wodzie. Uzyskany napar może być następnie oddzielony od fusów, aby uzyskać jednolity napój. Wśród alternatywnych metody parzenia, opierających się na immersji, możemy wskazać french press, aeropress, jak również popularny od dawna tygielek.

Inny podział obejmuje cztery kategorie. Tutaj wyróżnić można: metody ciśnieniowe (aeropress, przygotowanie kawy w kawiarce lub za pomocą ekspresu ciśnieniowego), perkolacja (chemex, dripper lub ekspres przelewowy), gotowanie (tygielek) oraz infuzja - tutaj wśród alternatywnych metod parzenia warto wskazać głównie na french press.

Chemex

Chemex to szklane naczynie w kształcie klepsydry, które przewiązane jest najczęściej skórzanym rzemykiem, pełniącym funkcję rączki. Należy do bardzo popularnych alternatywnych metod parzenia kawy, co podyktowane jest głównie łatwością obsługi samego urządzenia, ale także jego estetyką. Wymyślony został w 1941 roku przez niemieckiego chemika Petera Schlumbohma. Jego zadaniem było z jednej strony stworzenie urządzenia, które będzie proste w obsłudze, a z drugiej będzie posiadać jedyny w swoim rodzaju design. Inspiracją dla projektanta stały się laboratoryjne akcesoria, co pozwoliło uzyskać niezwykły efekt końcowy.

Parzenie kawy w chemexie jest niezwykle łatwe. Wystarczy na górę założyć papierowy filtr, do którego wsypujemy zmieloną kawę, a całość zalać gorącą wodą. Smak kawy przygotowanej w ten sposób jest niezwykle delikatny i pozbawiony goryczy. Będzie idealny dla miłośników lekkich napojów. O wyjątkowości chemexa niech świadczy chociażby fakt, że zaledwie dwa alat po swojej premierze, został wystawiony jako eksponat w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Stanach Zjednoczonych.

French press

French press to kolejny sposób, jeżeli chodzi o alternatywne metody parzenia. Wyglądem przypomina szklany dzbanek z tłokiem, które zakończone zostało metalowym sitkiem do oddzielenia fusów od naparu. Służy do immersyjnego parzenia kawy i często określany jest również jako prasa francuska. Opatentowany został w swojej pierwotnej wersji przez włoskiego projektanta Attilia Calimaniego oraz Giulio Moneta. French press, jaki znamy obecnie, to jednak wynalazek zastrzeżony dużo później, bowiem dopiero w 1958 roku. Urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze.

Do dzbanka wystarczy wsypać zmielone ziarna kawy i zalać gorącą wodą. Po odpowiednim czasie, za pomocą metalowego sitka, które dociskamy do dna dzbanka, wystarczy oddzielić ziarna kawy od naparu. Kawa przygotowana we french pressie ma znacznie bardziej szorstki charakter. French press może być także wykorzystywany do spieniania mleka, cold brew, parzenia herbaty czy napar z ziół.

Aeropress

Aeropress przeznaczony jest do immersyjnego parzenia kawy. Zbudowany jest z polipropylenowego cylindra, sitka, a także zakończonego uszczelką tłoka. To stosunkowo nowy wynalazek, powiem wymyślony został w 2005 roku przez Alana Adlera, amerykańskiego wynalazcę. Warto podkreślić, że był on również prezesem firmy zajmującej się produkcją zabawek aerodynamicznych. Ta alternatywna metoda parzenia kawy również nie jest skomplikowana. Zmieloną kawę wsypujemy do większego cylindra na sitku, na którym umieszczony jest papierowy filtr. Drobinki kawy zalewamy gorącą wodą i mieszamy przez kilka sekund. Końcowy napar przeciskamy przez filtr tłokiem ze specjalną uszczelką.

Cold brew

Cold brew to bardzo ciekawy sposób "parzenia" kawy, który docenimy przede wszystkim w upalne dni. Polega na zalaniu zmielonych ziaren kawy wodą o niskiej temperaturze i pozostawieniu ich na ok. 12 godzin. Gotowy napar odsącza się za pomocą papierowego filtra lub metalowego sitka. Taka metoda od wieków znana jest w Japonii, a u nas powoli wkracza do wielu kawiarni, głównie latem, kiedy to cold brew podawane jest z wieloma dodatkami smakowymi.

Kawiarka

Kawiarka to rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu każdemu, kto lubi kawę przyrządzoną w prawdziwie włoskim stylu. Ten niewielki czajniczek pozwoli nam szybko i łatwo przygotować wyraziste w smaku espresso. Zasada działania jest bardzo prosta. Kawiarka składa się z trzech głównych części: dolnej części naczynia, lejka z sitkiem oraz górnej części, w której znajduje się pojemnik na gotową kawę. Aby przygotować kawę przy użyciu kawiarki, należy wlać do dolnej części naczynia świeżą wodę do poziomu zaznaczonego na wewnętrznej ściance. Następnie należy wypełnić lejek kawy mieloną kawą, przykryć go sitkiem i wkręcić w dolną część naczynia.

Gdy kawa zostanie umieszczona w kawiarce, całość ustawiamy na kuchence gazowej lub elektrycznej. Woda w dolnej części naczynia zaczyna się podgrzewać, a wraz z nią powietrze, które znajduje się powyżej. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w dolnej części naczynia, co z kolei powoduje wypychanie gorącej wody i pary do góry przez lejek z kawą. Gorąca woda przepływa przez zmieloną kawę, wchłaniając aromat i smak, a następnie spływa do górnego pojemnika, gdzie zbiera się gotowa kawa. Proces ten trwa zwykle kilka minut i kończy się, gdy cała woda z dolnej części naczynia przepłynie przez kawę i zgromadzi się w górnym pojemniku. Kawiarki włoskie cieszą się coraz większą popularnością i warto od nich zacząć swoją przygodę z alternatywnymi metodami parzenia kawy. Idealnym uzupełnieniem zestawu będą włoskie kawy ziarniste.

Podsumowanie

Alternatywne metody parzenia kawy cieszą się coraz większym uznaniem i wybierane są nie tylko przez doświadczonych baristów. Coraz częściej wybierają je osoby, które pragną spróbować czegoś innego niż tradycyjna kawa z ekspresu ciśnieniowego. Zmielone ziarna dają wiele możliwości zaparzenia, dlatego warto wypróbować przynajmniej jedną ze wspomnianych powyżej metod parzenia kawy. Każda z nich to gwarancja dobrej kawy, którą możemy przygotować w naprawdę niebanalny sposób. Do przygotowania kawy należy jednak zawsze wybrać ziarna najwyższej jakości, będące gwarancją niepowtarzalnego smaku oraz aromatu. Metody alternatywne to także świetna okazja do spędzenia czasu w gronie znajomych w kreatywny sposób.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl