Jak wybrać kawę?

Przy wyborze kawy nie może być mowy o zasadach uniwersalnych, bo nie ma uniwersalnego gustu. Musimy brać pod uwagę coś więcej niż urządzenie, jakim dysponujemy, więcej niż sygnały wysyłane przez producenta czy opis produktu w sklepie Mariano Italiano. Tym "więcej" jest nasze osobiste doświadczenie. To, co ukształtowało nasze oczekiwania co do kawy idealnej - z jej określonym smakiem, aromatem i wyglądem. 

Tekst ten ma pomóc Państwu w dokonaniu najlepszego wyboru. Zawiera wskazówki, jak rozpoznać charakter konkretnej kawy, kierując się treścią opisu w sklepie Mariano Italiano oraz informacjami, które podaje sam producent, a które uwzględniamy w opisach produktów. Pomaga także "czytać" informacje ukryte w nazwach kaw, w grafice i kolorystyce opakowań. Ze względu na różne oczekiwania kawoszy, na odmienne ludzkie gusty, nie można bowiem wskazać jednej, obiektywnie najlepszej oferty.

Mieszanka kawowa - fakty i stereotypy

Najpopularniejsze gatunki kawy to Coffea arabica, nazywana arabiką, i Coffea robusta (lub Coffea canephora), nazwana robustą. Inne gatunki są marginesem i nie warto się nimi zajmować. Uprawy arabiki obejmują dwie trzecie powierzchni światowych upraw kawy. Arabika jest kawą najbardziej cenioną - w smaku delikatną, z nutkami kwaskowymi, a czasem także słodkimi. Robusta jest natomiast gatunkiem bardziej odpornym na kaprysy klimatu i szkodniki, łatwiejszym w uprawie. Robusta jest mniej aromatyczna od arabiki, a w smaku - niezależnie od sposobu palenia - nuta goryczki jest mocniej odczuwana niż w arabice. Jednak ponieważ i arabika nie jest wolna od goryczki, a ponadto goryczka nie jest zasadniczo wadą kawy, bo kawa z natury jest gorzka, warto wiedzieć, że dobra robusta może być więcej warta, niż byle jaka arabika. I to nie tylko w latach, w których nasila się problem szkodników i na rynek trafiają tysiące ton zagrzybionej i zarobaczywionej kawy, która zasila tanie hipermarketowe mieszanki. 

Reasumując: czysta arabika nie jest z zasady lepsza niż mieszanka arabiki i robusty. Tak samo kawa z niewielką domieszką robusty nie musi być lepsza od kawy z jej przewagą. Jak pokazuje przykład większości kaw niemieckich (w których dominują arabiki), z reguły nieznośnie kwaśnych, końcowy rezultat nie ma związku z proporcjami arabika - robusta, ale jest wynikiem jakości używanych arabik, mizernych umiejętności niemieckich "palaczy kaw" i wreszcie przyzwyczajeń konsumentów. Dlaczego nie produkować kwaśnej kawy, jeśli kwaśne kawy są akceptowane? 

Dlaczego tak często miesza się te dwa gatunki kawy - arabikę i robustę? Ziarna robusty zawierają z reguły dużo więcej kofeiny niż ziarna arabiki, więc używa się ich do wzmacniania mieszanek na bazie arabik, ale przede wszystkim - szczególnie we Włoszech, gdzie nauczono się z kawą obchodzić właściwie - robusty używa się do równoważenia kwaskowości arabiki. Oczywiście są rozmaite odmiany arabik i robust, co pozwala specjalistom uzyskiwać kawy o rozmaitym charakterze. 

Mieszanka kawowa - palenie bez spalania

O charakterze mieszanki decyduje również sposób i stopień palenia (prażenia) kawy. Włosi kładą na to wielki nacisk, a ludzie, którzy potrafią to robić, są wysoce cenionymi fachowcami. W wielu palarniach rodzinnych jaką Caffe TOSCANO wiedza o prażeniu kawy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie - wewnątrz rodzinnego klanu.

Stopień palenia decyduje w dużym stopniu o smaku kawy. W doświadczonych, dobrych włoskich palarniach mieszanki średnio i mocno palone są zawsze mało kwaskowe, nawet jeśli zawierają dużo lub bardzo dużo arabiki. Wiele włoskich palarni tak dobrze radzi sobie nawet ze 100-procentowymi arabikami, że czasem trudno uwierzyć, iż nie ma w nich równoważącej smak domieszki robusty. Z kolei nieumiejętne palenie, zbyt mocne, szybkie i niedbałe powoduje, że kawa łatwo staje się kwaśna i gorzka, bez względu na skład mieszanki. To prostu kawa spalona - u nas spotykana częściej, we Włoszech niezmiernie trudno dostępna :) 

Palarnie wypracowują latami własne metody palenia i kontroli jakości, które są pilnie strzeżoną tajemnicą. Z palarni nie można wynieść nawet pustego formularza, na którym zapisuje się wyniki pomiarów - te z komputera i te, które nanosi człowiek, kierując się zmysłami. Formularz zdradza bowiem sposób pracy palarni. Włosi przodują w nowinkach technologicznych, ale jednocześnie wciąż traktują produkcję kawy jako tradycyjne rzemiosło, a nawet sztukę. Doskonałe włoskie palenie polega na tym, że kawa nie pęka (unika się tzw. efektu pop-cornu, który jest spowodowany najczęściej pośpiechem - zbyt gwałtownymi różnicami temperatur), a olejki eteryczne wychodzą na powierzchnię ziarna i pięknie się błyszczą - zarówno na ziarnie jasnobrązowym, palonym słabiej, jak i ciemnobrązowym, palonym mocniej. To bardzo ważne, bo spalone olejki - skutek błędów w produkcji - to podstawowa przyczyna nadmiernej goryczy i kwaśności. 

Duże doświadczenie w mieszaniu i paleniu kawy, a także ogromne rozpowszechnienie urządzeń, w których parzy się espresso, czyli kawę pod ciśnieniem ukształtowały gust włoski.

Jak wybrać kawę, żeby się nie sparzyć?

Wybór mieszanki musi uwzględniać przede wszystkim nasze osobiste preferencje - oczekiwania co do wyglądu i aromatu kawy czy przyzwyczajenia smakowe. Nie są to rzeczy, które łatwo charakteryzować i kategoryzować, ale można sformułować pewne ogólne prawidłowości, które są bardzo użyteczne dla dokonania właściwego wyboru. 

Jeśli lubimy kawę łagodniejszą i nie przeszkadzają nam kwaskowe nutki w smaku, wybieramy albo mieszanki z dużą przewagą arabiki, czyli kawy typu "oro" (określane też z angielska jako "gold", pakowane z reguły w torebki czy puszki koloru złotego lub ze złotymi akcentami graficznymi). Palarnie to najczęściej biznes rodzinny, czasem prowadzony od kilku pokoleń, a jedna afera mogłaby zniszczyć ten wartościowy dorobek.

Zapraszamy do nas:
Mariano Italiano
ul. Nowa Wieś 60a 
Frydek 43-227
kontakt@marianoitaliano24.pl
574605500

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl