Chcesz kupić ekspres do kawy? Nie rób tego pochopnie! To inwestycja na lata. 
Kupując ekspres wybierasz maszynę, która będzie Ci służyła kilka lat. Dlatego zanim zdecydujesz o tym jaki typ ekspresu wybierzesz, powinieneś odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, by później w pełni móc cieszyć się z kawowej inwestycji.
 

1. ILE KAWY PIJESZ DZIENNIE?


Przy dwóch filiżankach wspaniale sprawdzi się ekspres kolbowy, przy większej ilości warto zdecydować się na ekspres automatyczny, który pozwoli na przygotowanie kilku kaw w ciągu paru minut, wypełniając jednocześnie Twoje pomieszczenie zapachem świeżo zmielonych ziaren kawy. Z doświadczenia wiemy, że nic nie działa przecież bardziej pobudzająco.
 

2. JAKĄ KAWĘ BĘDZIESZ PIŁ/PIŁA NAJCZĘŚCIEJ?


W Polsce prawie 80 proc. ludzi pijących kawę preferuje kawę mleczną. Jeżeli Ty także jesteś miłośnikiem kaw mlecznych warto pomyśleć o ekspresie z automatycznym systemem spieniania mleka – jeden przycisk i cieszysz się smakiem swojej ulubionej cafelatte, latte macchiato lub cappuccino.


Rozwiązanie takie jest dzisiaj dostępne w wielu ekspresach automatycznych, ale także w najlepszych modelach ekspresów kolbowych i kapsułowych. Jeżeli natomiast w Twoim domu króluje kawa czarna – zarówno w wersji espresso, jak i klasycznej to najbardziej tradycyjnym rozwiązaniem są ekspresy kolbowe lub ekspresy mokka.

3. CENISZ SOBIE SMAK I AROMAT ŚWIEŻO ZMIELONEJ KAWY?


Każdy barista zna słynną włoską regułę, która mówi, że do przygotowania perfekcyjnego espresso potrzebne są: odpowiednia mieszanka kaw, idealne mielenie, dobra maszyna i ręka człowieka. Dzisiaj nie musisz być jednak baristą, by móc delektować się smakiem i aromatem świeżo zmielonej kawy. Po prostu wybierz ekspres z młynkiem żarnowym i bezprzewodowym systemem zaparzania znajdziesz je w najlepszych ekspresach automatycznych), wsyp do niego wyselekcjonowaną mieszankę ziaren, a następnie naciśnij odpowiedni przycisk na wyświetlaczu swojego ekspresu i… ciesz się kawą idealną.

Jeżeli jednak chciałbyś sprawdzić swoje zdolności baristyczne i w dalszym ciągu cieszyć się smakiem i aromatem świeżo zmielonej kawy, możesz skorzystać z duetu: ekspres kolbowy i młynek 

4. CHCESZ ZOSTAĆ BARISTĄ W SWOIM DOMU CZY STAWIASZ NA WYGODĘ JEDNEGO PRZYCISKU?


Jeżeli chciałbyś wcielić się choć na chwile w postać baristy wprost z typowej, włoskiej kawiarenki to wybierz ekspres kolbowy lub automat z funkcją cappuccino i sam decyduj w jaki sposób spienisz mleko do swojej kawy. Kiedy jednak stawiasz przede wszystkim na wygodę, po prostu naciśnij odpowiedni przycisk w swoim ekspresie automatycznym i ciesz się swoją wymarzoną kawą. Ze względu na intuicyjność i funkcjonalność ekspresów automatycznych przygotowanie Twojej wymarzonej kawy nigdy nie było tak proste…

5. WIECZNIE BRAKUJE CI CZASU NA PRZYGOTOWANIE PORANNEJ KAWY?


Zdecyduj się na ekspres automatyczny lub ekspres na kapsułki Nespresso – oba ekspresy to maszyny najprostsze i najszybsze w obsłudze. W sam raz dla wiecznie zabieganego Kowalskiego.

6. JAKĄ KWOTĘ CHCESZ POŚWIĘCIĆ NA ZAKUP NOWEGO EKSPRESU?


Zakup ekspresu jest „inwestycją” na kilka lat, więc decyzja kupna powinna być dobrze przemyślana, aby wybrany przez nas model całkowicie spełniał nasze oczekiwania. Adekwatnie do jakości oraz rozwiązań technologicznych, rozpiętość cenowa pomiędzy ekspresami jest ogromna i waha się od kilkuset złotych za najprostszy ekspres kapsułowy, do nawet kilku tysięcy złotych za najwyższe modele ekspresów automatycznych. Ważne, aby przy kalkulacji wydatku koniecznie uwzględnić koszty eksploatacji tj. głównie koszty kawy.

W przypadku kawy ziarnistej, używanej w ekspresach automatycznych mogą być kilkukrotnie niższe niż kawy zamkniętej w kapsułkach. 

7. STAWIASZ NA KLASYKĘ CZY NOWOCZESNOŚĆ?

       
Dla wielbicieli stylu retro doskonale będą pasować ekspresy kolbowe z klasycznym wykończeniem, wprost ze świata małych włoskich bistro serwujących tradycyjne, aromatyczne espresso. Osoby gustujące w nowoczesnych klimatach powinny zdecydować się na ekspresy automatyczne, których stal i odważne kolory wspaniale wkomponują się w styl każdej kuchni.