Kompendium wiedzy o kawie ziarnistej

Kawa - napój uwielbiany przez Polaków. To właśnie od kubka gorącej kawy prawie każdy rozpoczyna swój dzień. Warto więc dowiedzieć się nieco więcej na temat najpopularniejszych gatunków, metod ich uprawy, oraz zalet spożycia. Poniższe krótkie kompendium wiedzy pozwoli z pełną świadomością delektować się tym wysokojakościowym, energetycznym napojem. 

Najpopularniejsze odmiany kawy ziarnistej 

Wśród rodzajów ziaren, jakie można spotkać najczęściej na polskiej półce sklepowej znajdą się:  

Arabica

Uprawia się ją tylko w klimatach tropikalnych, na wysokościach wyższych niż 900 m n.p.m. Pochodzi z Etiopii, ale hodowana jest na całym kontynencie afrykańskim oraz azjatyckim. Stanowi 3/4 wszystkich upraw. Jej ziarna są bardzo aromatyczne, a odmiany wysokojakościowe.  

Robusta 

To kolejne, bardzo popularne ziarno. Ma znacznie niższe wymagania uprawowe niż Arabica. Jej smak jest wprawdzie bardziej wyrazisty, ale według smakoszy kawy, brakuje mu delikatności oraz charakteru. Robusta zwykle stosowana jest do produkcji kaw rozpuszczalnych.  

Arabusta

Już po samej nazwie można się domyślić, że jest to skrzyżowanie Arabica z Robustą. Ziarno posiada delikatny pierwszej oraz odporność i wyrazistość drugiej.

Ziarna kawy palonej

Kawa - popularność aromatu prosto ze słonecznej Italii

Nie jest żadną tajemnicą, że to właśnie Włosi słyną z parzenia najlepszej kawy. Większa część społeczeństwa sięga jednak jedynie po kawę z ekspresu. Ważne jest, aby ziarna były świeżo zmielone, co dodatkowo potęguje ich niezwykły aromat roznoszący się w całym pomieszczeniu. Kawa taka jest zdecydowanie mocniejsza, dlatego zaleca się jej spożywanie w małych filiżankach. Włosi bardzo cenią smak ziarnistej kawy połączonej z kroplą wysokojakościowego trunku alkoholowego - na przykład z winogronową grappą.  

Zalety zdrowotne spożywania kawy ziarnistej z ekspresu

Według dostępnych statystyk Polacy najczęściej sięgają po kawę mieloną, którą piją w niezwykle dużych ilościach. Powoduje to prawdopodobnie brak wiedzy na temat korzyści zdrowotnych, jakie niesie za sobą picie kawy z ekspresu. A oto one:

  • szybki wzrost stężenia poziomy serotoniny w organizmie, czyli hormonu szczęścia decydującego o samopoczuciu,

  • ekspresyjna synteza dopaminy i noradrenaliny,

  • dodatkowo kofeina zawarta w kawie stymuluje proces oddychania, powoduje wzrost ciśnienia krwi i zmiany w częstotliwości akcji serca,

  • polifenole zawarte w kawie chronią przed utlenianiem, regulują poziom insuliny i przyspieszają proces leczenia stanów zapalnych,

  • trwają również badania potwierdzające, że kawa espresso korzystnie wpływa na proces leczenia choroby Alzheimera oraz Parkinsona.   

Włosi, mistrzowie parzenia espresso, twierdzą, że takie właściwości może mieć jedynie prawdziwa, parzona kawa ze świeżo mielonych ziaren, nie łagodzona mlekiem, ani innymi dodatkami. Wystarczy dwie, trzy filiżanki dziennie, aby już po kilku tygodniach odczuć wyraźną poprawę samopoczucia.  

Ziarna kawy można parzyć na kilka sposobów. W Polsce szczególnym uznaniem cieszy się w tej kwestii:  

  • kawa „po turecku” – parzona w filiżance,
  • kawa mocca – parzona i krótko gotowana,
  • kawa espresso – parzona w ekspresie ciśnieniowym,
  • kawa cappucino – espresso z warstwą gorącego, spienionego mleka.

Jeśli chodzi o kawę to wiele zależy od jakości ziaren. U nas znajdą Państwo jedynie te, których aromat, smak i jakość poprawią Wasze zdrowie i samopoczucie, a jednocześnie pozwolą Wam delektować się każdym, kolejnym, wypitym łykiem magicznego trunku. Naszą ofertę znajdziecie na stronie kategorii Kawa ziarnista - zapraszamy. Importujemy jedynie oryginalną, włoską kawę ziarnistą.

kubek z ziarnami kawy

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl